چرخیدن – نوبت مردانه زندگی سبک زندگی

چرخیدن – نوبت: مردانه زندگی سبک زندگی مد و لباس راهنمای خرید و نگهداری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عقب‌نشینی تقاضا از بازار ارز

تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر حکایت از عقب نشینی موج تقاضا از این بازار دارد؛ به نحوی که طی روزهای گذشته روند رو به رشد قیمت ارز متوقف و قیمت دلار طی چهار رو

عقب‌نشینی تقاضا از بازار ارز

عقب نشینی تقاضا از بازار ارز

عبارات مهم : بازار

تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر حکایت از عقب نشینی موج تقاضا از این بازار دارد؛ به نحوی که طی روزهای گذشته روند رو به رشد قیمت ارز متوقف و قیمت دلار طی چهار روز گذشته در حدود ۳۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد. با وجود بازگشت نشانه های ثبات به بازار ارز طی چند روز اخیر که تا حدودی تحت تاثیر بسته ضدنوسان بانک مرکزی نیز بوده هست، کماکان دو ترساندن جدی بازار ارز را ترساندن می کند؛ نخست کمین بعضی از نوسان گیران جهت نقطه کمینه دلار و حمله تقاضا جهت کسب سود از برخورد دلار با کف قیمتی است.

افزون براین با توجه به سیگنال های قیمتی ساطع شده، سیاست ثبات بدون روش ارتباطی مناسب می تواند زمینه ساز هیجان و خدشه دار شدن اعتبار سیاست گذاران باشد. بی ثباتی در بازار ارز بر سایر بازارها ازجمله بازار سهام اثرات منفی متعددی خواهد داشت. در دوره های جهشی دلار، بورس با فضای بی اعتمادی مواجه می شود. هنگام سرکوب قیمت ها نیز جذابیت بورس به عنوان گزینه جذب نقدینگی با کمترین اثر تورمی به حداقل می رسد. بنابراین بازارساز در راه حل خود باید نشانه «تثبیت ارزی» را جایگزین «کاهش قیمت» کند و به تصویر العمل بازارهای موازی توجه کند. «دنیای اقتصاد» در این گزارش تحولات بازارهای ارز، پول و سهام را با محوریت بسته ارزی بانک مرکزی بررسی کرده است.

عقب‌نشینی تقاضا از بازار ارز

روز یکشنبه، دلار چهارمین افت متوالی را تجربه کرد تا به ابتدای کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومانی نزدیک شود. دیروز شاخص بازار ارز ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ هزار و ۶۲۰ تومان رسید. با این افت میزان کم کردن قیمت دلار در۴ روز کاری به ۲۹۰ تومان رسید. به گفته بعضی تحلیلگران، بازارساز ارزی بعد از برخورد نیروی انتظامی با دلالان دست اوج را در بازار داشت و در چند روز گذشته با اهرم عرضه ارز از سوی صرافی های منتخب توانست قیمت را ۳ کانال پایین تر بیاورد. با این وجود، گفته های معامله گران در اینترنت و حاشیه بازار نشان دهنده آن است که انتظارات ارزی چندان تغییری نکرده هست؛ ولی در مقطع فعلی این دسته با توجه به شرایط تصمیم گرفته اند که از بازار عقب نشینی کنند.

در واقع این عده تصور می کنند، روند قیمت دلار چندان رویه نزولی نخواهد داشت؛ ولی در شرایط فعلی با توجه به برخورد با خریدهای سفته بازانه ارز بهتر است در روند معاملات مداخله ای نکنند. این عده تصور می کنند، وقت بعدی که بازار می تواند تحت تاثیر هیجانات قرار بگیرد، اردیبهشت سال بعد خواهد بود و با توجه به چنین چشم اندازی در کمین بازار هستند. از نظر آنها، هر چقدر به آخر وقت ۴ ماهه، تعلیق تحریم های هسته ای نزدیک شویم، ریسک های سیاسی بالاتر می رود و به تبع آن معامله گران با استفاده از جوسازی های سیاسی تلاش خواهند کرد که قیمت را در مسیر افزایشی قرار دهند. مدیر جمهوری آمریکا آخرهای دی ماه هنگامی که تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران را جهت یک دوره چهار ماهه تمدید کرد، گفت: این آخرین باری است که این کار را انجام می دهد؛ مگر اینکه اروپا اصلاحات مورد نیاز را در توافق هسته ای اعمال کند

تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر حکایت از عقب نشینی موج تقاضا از این بازار دارد؛ به نحوی که طی روزهای گذشته روند رو به رشد قیمت ارز متوقف و قیمت دلار طی چهار رو

بازارساز در این شرایط با ۲راهکار می تواند کمین معامله گران ارزی را از میان ببرد. نخستین راهکار آن است که بازارساز ثبات را بر بازار حاکم کند و تعقیب شدید کم کردن قیمت را کنار بگذارد؛ چراکه نوسان گیران به دنبال زیاد کردن خریدها در قیمت های پایین هستند. سیاست گذار در این مسیر باید دقت کند که دچار دام تثبیت قیمت نشود و هم وقت با حفظ ثبات قیمت دلار در بازار، با شیب ملایم قیمت این ارز را تعدیل کند.

دومین گامی که بازارساز در جهت مقابله با کمین معامله گران می تواند به کار برد، برقراری سیستم ارتباطی مناسب با بازار هست. پیش از این، بعضی متولیان و مسوولان ارزی وعده کم کردن قیمت را مطرح کردند؛ در این شرایط، سیاست گذار باید به صراحت اعلام کند که نشانه برقراری ثبات قیمت در بازار را دنبال می کند و با تعقیب این نشانه به شکل عملی در بازار آن را جهت معامله گران باورپذیر کند. اگر بازار به این نتیجه برسد که سیاست گذار بر ثبات قیمت ها مصر هست، طبیعتا احتمال حمله های سفته بازانه کم کردن خواهد یافت. بسیاری از معامله گران تلاش می کنند با جوسازی اطراف صحبت های پیشین مقام های مسوول در مورد کم شدن قیمت ارز، زمینه ورود تقاضای تازه به بازار را فراهم کنند. آنها تلاش دارند این مساله را در بازار برجسته کنند که سیاست گذار علی رغم وعده سایر مسوولان قادر به کم کردن قیمت ارز نبود، بعد قیمت ظرفیت رشد زیاد را دارد. در این شرایط، بازارساز باید دست بالاتر را در ارتباط با بازار در دست بگیرد تا گرفتار دام دوسویه ای نشود که نوسان گیران ارزی در پی بهره گیری از آن هستند. دام دو سویه نوسان گیران استفاده از کم کردن بیش از حد دلار یا جوسازی اطراف عدم کم کردن قیمت این ارز است.

در این شرایط، سیاست گذار باید با شیوه های یاد شده است با هر دو نشانه مقابله کند. به گفته فعالان، در بسیاری از نظرسنجی های تلگرامی عده زیادی کف قیمت دلار را کانال ۴هزار و ۵۰۰ دانسته اند و در کمین آن هستند با ورود دلار به این محدوده قیمتی خریدهای خود را اوج ببرند. درست است که در شرایط فعلی بازار تحت مدیریت بازارساز واقع شده است است و کمتر معامله ای به وسیله دلالان صورت می گیرد، ولی در صورتی که زمینه های نوسانی در بازار پدیدار شود، این بازیگران راه های خود را جهت انجام معامله پیدا خواهند کرد. در این شرایط، در صورتی که تقاضای جدیدی وارد بازار شود، ممکن است کارها سه وجهی بانک مرکزی در بسته مدیریتی بازار ارز نیز کارآ نیفتد و بار دیگر قیمت ها راه صعودی را در پیش بگیرند. این در حالی است که کارها تازه بانک مرکزی موجب شد که تقاضای جدیدی در هفته جاری وارد بازار نشود و التهابات بازار کم کردن پیدا کند.

عقب‌نشینی تقاضا از بازار ارز

در این شرایط، زیاد کارشناسان پیشنهاد می دهند جهت دوام اثرات کارها جدید، سیاست گذار به جای جا به جایی کاهشی شدید قیمت دلار، نوسانات این ارز را در دامنه ای مشخص مدیریت کند. این عنوان موجب می شود که جذابیت سفته بازی این بازار جهت معامله گران کم کردن پیدا کند. این در حالی است که کم کردن حدود ۳۰۰ تومانی دلار در روزهای اخیر موجب شده است است که بعضی معامله گران به آرامی به بازار برگردند و در حاشیه های بازار معاملات خود را انجام دهند. به عنوان مثال، روز یکشنبه معاملات محدودی در مناطقی از خیابان فردوسی و با قیمت هایی نزدیک به ۴ هزار و ۶۷۰ تومان صورت گرفت.

بیشتر نوسان گیران بازار هم اکنون در اینترنت با جوسازی اطراف ارزش دلار در مناطق سلیمانیه عراق و هرات افغانستان تلاش دارند تقاضا را به بازار داخلی بازگردانند. با این حال، این دسته نیز این توصیه را برجسته نمی کنند که قیمت دلار در همین دو منطقه جغرافیایی نیز افت زیادی را تجربه کرده هست. همسو با افت دلار، روز یکشنبه یورو نیز ۱۴۸ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۵ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. دیروز قیمت ها در بازار سکه نیز به روند نزولی خود ادامه دادند. روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۳۸ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای یک میلیون و ۵۰۳ هزار تومان رسید.

تحولات بازار ارز طی روزهای اخیر حکایت از عقب نشینی موج تقاضا از این بازار دارد؛ به نحوی که طی روزهای گذشته روند رو به رشد قیمت ارز متوقف و قیمت دلار طی چهار رو

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | نوسان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz